Geoblog.pl    awe    Podróże    Wschodem na Zachod    Po 4000 wysp 4000 swiatyn

Po 4000 wysp 4000 swiatyn

Birma
Birma, Bagan

Po raz kolejny przekonalismy sie, ze jest to wyjatkowy kraj. Ludzi przewozi sie ciezarowkami (nic nowego), a towar autobusami. W naszym busie bylo: ziarno (zajmowalo cala podloge wszedzie na rowni z siedzeniami, wiec o spuszczeniu nog mowy nie bylo), warzywa, slodycze, jakie napoje, a gdzies pomiedzy czlowiek. Po 9h relaksu, o 4:30 rano zjawilismy sie w Baganie - konkretnie Nguyen U. Jakie bylo zdziwienie wlasciciela pierszego guesthousu, gdy powiedzielismy, ze idziemy szukac czegos tanszego. Dopiero o 5:30 zajelismy kwatere. Niestety przez ostatnie dni spedzone tutaj nie bylo nam dane odpoczac i odespac. Bo i po co?
Podobnie jak w Angkorze najlepszym sposobem na przemieszczanie jest rower, z tym ze obszar jest znacznie mniejszy, co jest jego podwojna zaleta. Swiatynie nie sa tak monumentalne, olbrzymie, nie da sie wejsc na kazda z nich (kolejny plus). Jest za to kilka perelek, jak zlota Shwe-zi-gon, piecioboczna Dhamma-ya-za-ka Zedi, najwyzsza That-byin-nyu i Ananda Temple z niezliczona iloscia wmurowanych posoagow Buddy.
Ale Bagan przede wszystkim postrzega sie jako kompleks swiatyn. W czasach swietnosci bylo ich 13000, teraz 4000 (inne zrodla mowia o 2000). Wszystkie zadbane, glownie ceglane, czesc odbudowana po trzesieniu ziemi w 1975r. i co najwazniejsze zgromaczone na plaskim obszarze 40km2. Wystarczy wejsc na 10-20m, by oczom ukazala sie gesta zabudowa wiez i wiezyczek, niezaslonieta przez lasy. Gory sa tu tylko tlem. Dzieki temu tez nieprzereklamowane wschody i zachody slonca (zelazny dowod: na wschod wstalismy 2 razy z rzedu) przyciagaja... nas. Bo turystow jest tu jak na lekarstwo! A podobno to szczyt sezonu.

KOSZTY:
wstepy 10$/os. (dowolna ilosc dni); rowery - 1000k/dzien; nocleg 6$/2os.; tradycyjne danie birmanskie 1000k/os - placisz za ryz i mieso, salatki i zupa sa za free

Adik

Wow.... zdjęcia rewelacja!!!!!!! :*:*

Adik
Adik - 2008-12-14 01:23
Sto lat Zamor!
oczywiście, też pozdro dla Ewy :)

Jaś Aga Piotrek
Jaś Aga Piotrek - 2008-12-14 12:15
Serdeczne życzenia urodzinowe dla Andrzeja od Jasia, Agnieszki i Piotrka. Kiedy ruszacie do Nowej Zelandii?

A&E&O (no i plus rodzice plus dziecko frANI- Filo
A&E&O (no i plus rodzice plus dziecko frANI- Filo - 2008-12-14 19:12
Chopie nie wiemy czego Ci zyczyc, wiec skorzystamy z formulki babci Eli- ZDROWIO, ZDROWIO, ZDROWIO :-)
Golnij se jednego w urodziny :P
paaaa:)

ujki
ujki - 2008-12-14 20:10
Wszystkiego umbri w dalszej podróży.W Kraju zimy brak;narty mało realne,więc cieszcie się azjatycką egzotyką.będzie co wspominać wnukom-zgodnie z rodzinną tradycją dziadka H.POWODZENIA! TRZYMAMY KCIUKI!

szwagierka
szwagierka - 2008-12-14 22:02
Od nas też wszystkiego najlepszego :* :) U Was już jest poniedzialek ale my ciagle pijemy Twoje zdrówko :D

Saj
Saj - 2008-12-15 09:04
A u mnie już jest poniedziałek jak pisze, wiec lekkie spóźnienie;) Ale mimo wszystko wszystkiego najlepszego:) Szkoda że nie mogę z Roninem wpaść z winkiem;)
PS. Foty rewelacja, pozdrawiam:)

16.12.2012 - 27.06.2013

18.05.2012 - 03.06.2012